Fizyoterapist Maaşları 2022 – Güncel Net Rakamlar

Fizyoterapist Maaşları 2022 – Güncel Net Rakamlar
27.06.2022
0
A+
A-

Çeşitli terapi tekniklerini kullanarak insanların ağrılarının giderilmesinde rol almak, fiziksel kapasiteyi düzenlemek ve sağlıklı bir vücut duruşu sağlamak gibi görevleri olan sağlık çalışanlarına fizyoterapist denir. Birçok sakatlığın giderilmesi ve rehabilite edilmesi de yine fizyoterapistlerin görevleri arasında yer alır. Birçok avantaja sahip olan bu meslek sıkça tercih edilen görevler arasındadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler fizyoterapistlerin maaşları hakkında bilgi almak istemektedir.

2022 fizyoterapist maaşları ise oldukça değişken olabilir. Fizyoterapistlerin kendi kliniklerini açabilmekle beraber devlet kurumlarında da çalışabilmeleri bu maaş farkının ana sebebidir. Aynı zamanda engelli rehabilitasyonu veya sporcu fizyoterapistliği gibi farklı alanlarda çalışan fizyoterapistlerin maaşlarında da farklılık görülmektedir.

Kamuda Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine olan yoğun talep sebebiyle birçok fizyoterapist kamuda görevlendirilmektedir. Devlet hastanelerinde fizik tedavi uygulamalarında sıkça görev alan fizyoterapistler aynı zamanda yoğun bakımlarda veya onkoloji bölümlerinde de hasta stabilitesi ve rehabilitasyonu amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yoğun çalışma hayatı neticesinde alacakları maaşlar ise hizmet yılları ile doğru orantılı olmaktadır. Kamuda çalışan fizyoterapist maaşları ve hizmet yılları arasındaki ilişki şu şekildedir:

Fizyoterapist Maaşları 2022
 • Hizmet yılları 1-3 yıl arasında değişen fizyoterapistlerin aylık ortalama maaşları 9.000 TL’dir.
 • Hizmet yılı 5 yıldan fazla ve 10 yıldan az olan fizyoterapistler ise aylık ortalama olarak 9.500 TL maaş alırlar.
 • Hizmet yılı 10 yıldan fazla olan fizyoterapistlerin aylık maaşları ise 10.000 TL’nin üzerindedir.

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizik tedavi ihtiyacı olan ve ilk olarak devlet kurumlarına başvuran kişiler randevu bulamadıkları için hizmet almakta zorlanmaktadır. Bu nedenle hastaların birçoğu özel hastanelere veya fizik tedavi merkezlerine yönelir. Özel hastaneler bu yönelimi bildiklerinden birçok fizyoterapisti bünyelerinde çalıştırır.

Fizyoterapist Maaşları 2022

Özel hastane fizyoterapist maaşı ise ortalama 6.000 – 7.500 TL’ aralığındadır. Kendi kliniğini açan fizyoterapistlerin aylık gelirleri klinik kapasiteleri ve hasta profillerine göre değişiklik göstermektedir. Kendi kliniğine sahip olan fizyoterapistlerin oldukça yüksek gelirlere sahip olduğu bilinmektedir.

Diğer Maaş Yazılarımız

Fizyoterapist Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Fizyoterapistlerin maaşları devlet kurumlarında kıdem ve hizmet yılına göre belirlenmektedir. Bununla birlikte özel sektörde çalışan fizyoterapistlerin gelirleri kendilerini ne kadar çok geliştirdiklerine ve ne kadar çok alanda uzmanlaştıklarına bağlı olarak değişir.

Yurt Dışı Fizyoterapist Maaşları 2022

Yurt dışında çalışan fizyoterapistlerin görev kapsamları ve yetkileri kimi zaman Türkiye’den farklıdır. Maaşlar da çoğu zaman Türkiye’deki maaş bandından farklı olmaktadır. Yurt dışı fizyoterapist maaşları şu şekildedir:

 • Almanya’ da fizyoterapist maaşları aylık olarak 2.500-3.500 Euro arasında değişmektedir.
 • Kanada’da fizyoterapist maaşları yıllık olarak 35.000-85.000 Dolar arasında değişiklik göstermektedir.
 • İngiltere’de yetkin bir fizyoterapist yıllık ortalama 40.000 Euro kazanmaktadır. Özel kliniklerde bu miktar 75.000 Euro’ya kadar çıkabilir.
 • Dubai’de görev yapan fizyoterapistler aylık olarak ortalama 15-25.000 AED kazanır.

Spor Fizyoterapisti Maaşları 2022

Amatör veya profesyonel sporcularla çalışan, onların fizik tedavileri ve sağlıklarıyla ilgilenen fizyoterapistlerin verdiği hizmete spor fizyoterapisi denir. Özellikle profesyonel sporcuların çoğu böyle fizyoterapistlerle çalışmaktadır. Fiziki güç gerektiren birçok yarışma programında da yarışmacıların sağlık ve güvenlikleri için fizyoterapistlerle birlikte çalışılır. Spor fizyoterapisti maaşları ise çalışılan kişiler ve kurumlara göre değişir. Ortalama bir spor fizyoterapisti aylık olarak 10.000 TL kazanmaktadır. Bu rakam 20.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Emekli Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizyoterapist olarak görev yapan ve emekli olmak isteyen kişilerin emeklilik maaşları hizmet yıllarına ve kıdemlerine göre değişmektedir. Yıl ve kıdeme bağlı olarak emekli fizyoterapist maaşları şu şekildedir:

 • 25 yıllık hizmet yılına sahip 3.kademe bir fizyoterapist emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 4,733.14 TL’dir.
 • 25 yıllık hizmet yılına sahip 2.kademe bir fizyoterapist emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 5,430 TL’dir.
 • 25 yıllık hizmet yılına sahip 1.kademe bir fizyoterapist emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 5,609.54 TL’dir.
 • 20 yıllık hizmet yılına sahip 3.kademe bir fizyoterapist emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 4,399 TL’dir.
 • 20 yıllık hizmet yılına sahip 2.kademe bir fizyoterapist emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 5,050 TL’dir.
 • 20 yıllık hizmet yılına sahip 1.kademe bir fizyoterapist emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 5,217 TL’dir.

Fizyoterapistler Kamuda Nasıl Çalışabilir?

Kamuda çalışmak isteyen kişiler Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmek zorundadır. Fizyoterapistler de aynı şekilde kamu kurumlarında çalışmak istiyorlarsa KPSS sınavına girmeli ve yeterli puanı almalıdır. 2022 atama puanlarına bakıldığında bir fizyoterapistin kamu kurumunda çalışmak için alması gereken puan ortalama 90 puandır. 2022 yılında atama için 195 adet fizyoterapist kadrosu açılmıştır.

Fizyoterapistler Nerelerde Çalışır?

Fizyoterapistler birçok yerde çalışabilmektedir. Yaşlıların çoğunlukta olduğu huzur evleri gibi yerler veya özel gereksinimleri olan çocukların rehabilitasyon merkezleri gibi oldukça farklı alanlarda görev yapmaktadırlar. Üniversite ve devlet hastaneleri de fizyoterapistlerin sıkça çalıştığı yerler arasındadır.

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Fizyoterapist olmak isteyenler üniversite sınavına girmelidir. Sayısal puanla öğrenci kabul eden ve Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı olan 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü başarıyla tamamlayan kişiler fizyoterapist olabilir. 

Fizyoterapist Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Fizyoterapistler hastalarla yakın fiziki iletişim içerisinde olan sağlık çalışanlarıdır. Bu nedenle iyi bir fizyoterapist mesleki yeterliliğe sahip olmakla beraber aynı zamanda yeterli empati yeteneğine de sahip olmalıdır. Hasta mahremiyetinin oldukça önemli olduğunun bilincinde olması gereken fizyoterapistler zor durumlarda da sakinliklerini korumalı ve doğru yönlendirmeleri başarıyla yapmalıdır. Hasta motivasyonunu sağlayabilmek ve tedavinin kalıcılığını temin edebilmek de önemlidir.

Fizyoterapist Çalışma Saatleri

Fizyoterapistler çalıştıkları yere bağlı olarak farklı çalışma saatlerine sahip olabilir. Devlet kurumlarında çalışan fizyoterapistler genellikle mesai saatleri içerisinde görev yapar. Genellikle sabah 8.00’da başlayan mesai akşam 17.00 itibariyle sona erer. Ancak kişisel kliniği olan fizyoterapistlerin çalışma saatleri çoğu zaman bu şekilde değildir. Hastaların sıklığına, yaş grubuna ve tedavi ihtiyacına bağlı olarak fizik tedavi kliniklerinin çalışma saatlerinde değişiklik yaşanır. Kimi zaman bazı kurumlarda fizyoterapistlerin 12 veya 24 saat nöbet tutması da gerekebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.