Ebe Maaşları 2022 – Güncel Net Rakamlar

Ebe maaşları 2022 ne kadar oldu? Devlette ebe maaşları ne kadar? Özelde ebe maaşları ne kadar? Emekli ebe maaşları ne kadar? Tüm bu sorularınız cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Ebe Maaşları 2022 – Güncel Net Rakamlar
27.06.2022
0
A+
A-

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan gebelik, doğum ve anne güvenliği açısından oldukça önemli bir meslektir. Doğum esnasında doktorlara yardım eden ebeler aynı zamanda doğum sonrasında da annelere gereken bilgilendirmeleri yapmakla görevlidir. Hem bebekleri seven hem de sağlık alanında çalışmak isteyen birçok kişi için ebelik ideal meslekler arasında yer alır. Ebe olmak isteyen ve bu bölümden mezun olan binlerce adayın en fazla merak ettikleri ve araştırdıkları konuların başında devlette ve özelde ebe maaşlarının ne kadar olduğu konusudur.

Ebe maaşları çalışılan kuruma ve hasta potansiyeline göre büyük değişkenlik göstermektedir. Devlet kurumlarında görev yapan sağlık çalışanı maaşlarına enflasyon rakamları üzerinden altı (6) ayda bir olmak üzere yılda iki kez zam yapılmaktadır. Temmuz ayına sayı günler sağlık çalışanları maaşlarına ne kadar zam yapılacağı konusunda ilk resmi açıklama geldi. Yapılan açıklamalar doğrultusunda bu büyük ailenin önemli bir parçası olan ebelerin maaşları da hemen, hemen netlik kazanmış durumdadır. Devlette ebe maaşları ve zam oranları netlik kazanırken, özel hastanelerde ise ebe maaşları farklılık göstermektedir.

Bizde ebe maaşlarını konusunu devlette ve özelde olmak üzere iki başlık altında kaleme almanın daha doğru olacağını düşündük. Yazımıza özelde ebe maaşları ile başlayıp, sonrasında devlette ebe maaşlarına ve en son olarak yurt dışı ebe maaşlarına yer verdik. 2022 yılı itibariyle ebe maaşları ne kadar oldu? gelin hep birlikte bakalım.

2022 Temmuz Ebe Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Memur maaşlarına ne kadar zam yapıldı? Milyonlarca memur ve memur emeklisi maaşlarına e kadar zam yapılacağı Haziran ayı enflasyon rakamının açıklanması ardından netliğe kavuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamının 4,95 olarak açıklamıştır. Haziran ayı enflasyon rakamının açıklanması ardından yıllık enflasyon rakamı 78,62 olmuştur. Son altı aylık enflasyon rakamlarının netliğe kavuşması ardından milyonlarca memur ve memur emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı belirlenmiş oldu.

Açıklanan Haziran ayı enflasyon oranı ile ilave yüzde 34,85 artışla birlikte kamu çalışanları ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuz ayıdan itibaren geçerli olmak üzere toplamda yüzde 41,85 zam yapıldı.

Kamu kurumları bünyesinde çalışan ebeler de memur olarak değerlendirildiği için doğal olarak ebe maaşlarına da yüzde 41,85 zam yapıldı. Açıklanan yüzde 41,85 zam sonrasında en düşük ebe maaşı ne kadar oldu? sorusunun yanıtı yazımızın devamında.

Özelde Ebe Maaşları 2022

Özel hastanelerde ebe maaşları ne kadar? Ebelik bölümden mezun binlerce adayın ilk tercihi elbette ki devlet hastaneleri bünyesinde çalışmaktır. Fakat atama bekleyen adayların, atama sürecine kadar çalışmak için bir alternatifleri daha bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde farklı isimlerde özel sağlık hizmeti veren çok sayıda özel hastane bulunmaktadır. Özel sağlık hizmeti veren kuruluşlar bünyesinde çalışmak isteyen ebelerin doğal olarak en fazla araştırdığı konuların başında maaşlar ve çalışma şartları gelmektedir.

Ebe Maaşları 2022

Değerli adaylar yazımızın ilk bölümünde de belirtiğimiz gibi ülkemiz genelinde çok sayıda farklı isimlerde özel hastane bulunmaktadır. Özel hastanelerde çalışan ebe maaşları hastanenin bulunduğu il, hasta sayısı, iş tecrübesi, çalışılan yıl süresine göre farklılık göstermektedir.

Farklı kaynaklardan yaptığımız araştırmalar neticesinde net rakamlar olmamakla birlikte 2022 yılı itibariyle özelde ebe maaşları 6.000-7.000 TL seviyesindedir.

Devlette Ebe Maaşları 2022

Devlette ebe maaşları ne kadar? Yazımızın bu bölümünde şehir hastaneleri, aile hekimlikleri, aile ve toplum sağlığı merkezleri bünyesinde hizmet vermekte olan ebe maaşlarını kaleme alacağız.

Devlet kurumlarında hizmet veren ebe maaşlarına altı (6) aylık enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez zam yapılmaktadır. Temmuz ayının 4. gününde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon rakamının 4,95 olduğu açıklanmıştır. Yapılan açıklamanın ardından devlette çalışan ebe maaşlarına %41,85 oranında zam yapıldığı duyuruldu.

Ebe Maaşları 2022

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayı ayı enflasyon rakamının netleşmesi ardından kamuda hizmet veren ebeler maaşlarının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı.

Yapılan düzenlemeleri doğrultusunda Temmuz ayında ebe maaşlarına %41,85 oranında zam yapılmış olup, yeni atanan sözleşmeli ebe maaşları Ocak 2022 tarihinde 6.685 TL sevilerindeyken, Temmuz ayı itibariyle en düşük ebe maaşı 11.828 TL seviyesine yükselmiştir. Sağlık personeli maaşlarına döner sermaye bütçesinden hizmet sınıfı, kadro unvanı ve derecelerine göre 2.500 – 3.090 TL aralığında ek ödemeler yapılmaktadır.

Diğer Maaş Yazılarımız

Emekli Ebe Maaşları 2022

Ebe maaşları da memur maaşı kategorisinde olduğundan ebelerin alacağı emekli maaşlar hizmet süreleri ile doğru orantılı olacaktır. Emekli ebe maaşları hizmet yılına ve kıdeme göre şu şekilde değişiklik göstermektedir:

  • 25 yıllık hizmet yılına sahip 3.kademe bir ebe emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 4.315 TL’dir.
  • 25 yıllık hizmet yılına sahip 2.kademe bir ebe emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 4.740 TL’dir.
  • 25 yıllık hizmet yılına sahip 1.kademe bir ebe emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 5.400 TL’dir.
  • 20 yıllık hizmet yılına sahip 3.kademe bir ebe emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 4.290 TL’dir.
  • 20 yıllık hizmet yılına sahip 2.kademe bir ebe emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 4.400 TL’dir.
  • 20 yıllık hizmet yılına sahip 1.kademe bir ebe emeklisinin Temmuz-Aralık 2022 bandındaki emekli maaşı 5.070 TL’dir.

Bu maaşlar Temmuz zammı ile emekli ebe maaşı güncellemesini içermektedir.

Yurt Dışı Ebe Maaşları 2022

Birçok gencin hayali olan yurt dışında çalışmak özellikle sağlık çalışanları için daha ideal bir tercihtir. Birçok ebe de diğer sağlık çalışanları gibi yurt dışında çalışma hayali kurmaktadır. Yurt dışında ebe maaşları ülkeden ülkeye çokça değişmektedir. Örneğin sağlık sektöründe oldukça ilerlemiş ülkelerden biri olan Almanya’da çalışan Türk ebeler bulunmaktadır. Türkiye’den birçok alanda çalışan alan Almanya’da ebe maaşları 2000-2300 Euro arasında değişiklik gösterir.

Ebelerin Görevi Nedir?

Ebelerin birçok görevi bulunmaktadır. Gebe kadınlarla yakın ilişki içerisinde olan ebeler gebelik sürecinin takipçi ve destekçisidir. Gebeleri ve ailelerini süreç hakkında bilgilendirmek ve gerekli durumları doktora iletmek de ebelerin görevleri arasındadır. Özellikle doğum konusunda toplumsal bilincin yükseltilmesi adına aile ve toplum sağlığı merkezlerinde toplumun bilgilendirilmesini de sağlamaktadırlar. Oldukça önemli olan bebek emzirmesi, temizliği hakkında da ebeler, gebelere destek verirler. Bebekleri ölü doğan kadınlara destek verilmesinde de ebeler büyük rol üstlenir.

Ebe Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ve Nasıl Ebe Olunur?

Ebe olmak için Sağlık Bilimleri Fakültesinin içerisinde yer alan 4 yıllık Ebelik Bölümü bitirilmelidir. Ebelik bölümünü başarı ile bitiren kişiler eğer devlette çalışmak istiyorlarsa KPSS’de de gereken puanı almalıdır. Bununla birlikte ebe olmak isteyen kişilerin hamile kadınlar ile çalıştığının bilincinde olması ve buna göre bir tutum sergilemesi gerekir. Gebe kadınları strese sokabilecek fiziki ve mental hareketlerde bulunulmamalıdır. Bir ebe mesleki olarak yeterli olmalı ve en iyi düzeyde kendini geliştirmelidir.

Ebelerin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Doğum gibi ani gelişen durumlara hazırlıklı olmanın gerekmesi, ani durumlarda gereken müdahalenin yapılmasına eşlik edilirken belli bir zaman çizelgesinin oluşturulamamasının zorluğu ebeliğin çalışma saatlerini değiştiren faktörler arasındadır. Ebelerin çalışma saatleri çalışılan kuruma göre değişebilmektedir. Mesai usulü ile çalışan ebeler sabah 8.30 ile akşam 17.30 arasında görev yapmaktadır. Bununla birlikte ebeler uzun süreli nöbetler tutmak zorunda da kalabilir. 12 veya 24 saatlik nöbetlerin varlığı ebeleri en çok zorlayan durumlardan biridir.

Ebelerin Devlet Kurumlarına Atanması İçin Gereken KPSS Puanı Nedir?

KPSS kamuda çalışmak isteyen birçok kişinin girmesi gereken bir sınavdır. Atanmak için mümkün olan en iyi puanı almak gerekmektedir. Değişen kontejanlar ve sınava giren öğrenci profili nedeniyle her yıl atanmak için gereken KPSS puanı değişir. 2021 yılında KPSS’de en az ebelik atama puanı 64 olmuştur. Puanlar atanan yere göre 70’in üzerine de çıkabilmektedir.

Ebelik Bölümü İçin Gereken YKS Sıralaması Nedir?

Ebelik bölümünü isteyen gençler üniversite sınavında almaları gereken puanı araştırmaktadır ve çalışma düzenlerini ona göre ayarlamaktadır. Ebelik bölümü 2022 taban puanları ve başarı sıralaması ise şu şekildedir:

  • En son sırlama ile devlet üniversitesine kabul edilen öğrencinin puanı 270’tir ve gereken sıralama 229.750’dir. (Kafkas Üniversitesi)
  • En son sırlama ile vakıf üniversitesine kabul edilen öğrencinin puanı 243’tür. (Yakın Doğu Üniversitesi)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.